27. rujna 2024. – obilježena 142. godišnjica pogibije 26 pripadnika 15. husarske pukovnije u Osijeku

Na dan 27. rujna 2024. godine, obilježili smo 142. godišnjicu pogibije 26 pripadnika 15. husarske pukovnije u Osijeku. U čast ovog povijesnog događaja, organizirana je komemoracija od strane Udruge veterana 106. brigade Osijek i Koordinacije udruga branitelja i stradalnika Domovinskog rata OBŽ, uz potporu Osječko-baranjske županije.

Program je započeo u 12 sati polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na platou kapelice Kraljice mira, na Krunskoj utvrdi na lijevoj obali Drave, u znak sjećanja na sve poginule i umrle branitelje Domovinskog rata. Na ovoj lokaciji, gdje su ispisana imena 1730 poginulih tijekom Domovinskog rata, nalazi se i velik broj pripadnika mađarske nacionalnosti, što dodatno naglašava važnost međusobnog poštivanja i odavanja počasti žrtvama.
Program se nastavio u 12.30 sati polaganjem vijenaca pred obeliskom na željezničkoj stanici Dravski most, u spomen na pripadnike 15. husarske pukovnije koji su stradali u Osijeku kada je lokomotiva s nekoliko vagona potonula u Dravu pri čemu su se utopili. U 13 sati uslijedilo je prigodno druženje uz domjenak i okrjepu u Studentskom restoranu Campusa, gdje su okupljeni nastavili razgovor o važnosti ovog obilježavanja.

Događaju su prisustvovali brojni ugledni gosti, među kojima predstavnici Generalnog konzulata Republike Mađarske u Osijeku, predvođeni dr. Zoltánom Császárom, brigadir László Szendröi, vojni i zrakoplovni izaslanik obrane veleposlanstva Mađarske, te dva husara iz Pečuha, članovi udruge husara, a nazočni su bili i predstavnici Ministarstva obrane -g. Dalibor Bajči, Područni odjel za poslove obrane Osijek i Ministarstva branitelja -gđa Sanja Ivković, voditeljica Područnog odjela Osijek. Posjetila nas je i televizijska ekipa iz Budimpešte, koja je u sklopu svog posjeta Gospodarskom centru pokazala interes za ovaj događaj.

Zadovoljstvo su izrazili svi prisutni, zahvalni na trudu i kontinuiranom obilježavanju ovog tragičnog događaja Udruzi veterana 106. brigade Osijek te KUBIS OBŽ-u na dugogodišnjem očuvanju sjećanja na ovaj povijesni događaj. Uz poruku da će se s ovakvim aktivnostima nastaviti i u budućnosti, okupljeni su izrazili nadu da će se iduće godine okupiti u još većem broju.