Udruga 106. brigade na 30. obljetnici osnutka 136. slatinske brigade

U subotu, 23. listopada članovi predsjedništva i ostali članovi Udruge 106. brigade posjetili su Slatinu povodom svečanosti 30. obljetnice osnutka 136. slatinske brigade.

Nakon polaganja vjenaca ispred spomenika poginulim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata održana je sveta misa u crkvi sv. Josipa. Središnja svečanost održana je na ”staroškolskom igralištu” uz postrojavanje pripadnika 136. slatinske brigade nakon čega je usljedilo zajedničko druženje.

Posljednji pozdrav Žarku Potočnjaku

U 76. godini napustio nas je prijatelj, kolega i velikan hrvatskog glumišta, Žarko Potočnjak. Mi ćemo ga pamtiti i kao suborca i dobrovoljca koji je bio uz nas kad nam je bilo najteže. Iako iznimno tužni zbog velikog gubitka, sretni smo što smo imali čast poznavati ovako velikog čovjeka.

Foto: Boris Kovacev/Cropix

Dio teksta Tatjane Pacek za 24 sata 

Kad je 1991. zapucalo, Žarko ni trenutka nije dvojio. Dobrovoljno se javio da će braniti domovinu i u ratu je bio 14 mjeseci. Neko je vrijeme  proveo s Tigrovima, a zbog akcija koje su bile prekrvave i preteške za 45-godišnjaka, zamolio je da ga prebace na neki lakši borbeni položaj.  Poslali su ga pukovniku Čebiću u Osijek, koji ga je svrstao u protuzračnu obranu 106. brigade.

– Mislio sam da je samo došao vidjeti kakva je situacija. Bio sam zapanjen kad sam čuo da je odlučio ostati i uistinu se priključiti postrojbi. Mislio sam da će otići danas, sutra, no ostao je i to dosta dugo. Iznenađujuće dugo – rekao nam je Đuro Balić, ondašnji zapovjednik zaštitnointerventnog voda zapovjedništa 106. brigade, o prvom susretu sa Žarkom.

Danas je Đuro predsjednik Nadzornog odbora udruge 106. brigade i rado govori o Žarku i 1991. Kaže kako Potočnjak nije htio sjediti u središtu postrojbe u gradu nego obilaziti sve crte, dečke na bojišnicama. Vodili su ga po svim linijama obrane Osijeka, koji je tad bio u poluokruženju.  Ni to mu, dodaje Balić, nije bilo dovoljno. Ističe da je moral ratnika jako porastao kad su u svojim redovima vidjeli Žarka.

U Osijeku je buktio rat, a na televiziji su govorili da je sve mirno. Žarko je bio ogorčen, jer gađali su grad, snajperi su pucali posvuda. Nazvao je tadašnju suprugu Asju Jovanović i rekao joj da se sve se oko njega trese, kao da je potres. A ona mu odgovorila “Ma nemoguće, sada su na televiziji rekli da je mirno”.

“Nije mirno”, ponavljao joj je i gurao slušalicu kroz prozor da čuje, a ona opet “Ali na televiziji su rekli…!” I onda više nije pričao nego joj priuštio da vidi kako izgleda taj mir u Osijeku. Rekao joj je joj da će sljedeći dan po nju doći policajka i odvesti je u Osijek. Drugog  dana, policajka je doista strpala Asju u auto, dala joj uniformu i Žarkovu pušku. Asja je spavala u stožeru 106. brigade, šetala po ‘mirnom’ Osijeku. Kad se vratila u Zagreb, rekla mu je da je imao pravo o svemu što joj je pričao.

Trebalo mu je vremena da se vrati u svakodnevni život, da stane na pozornicu, pred kamere i potisne sjećanja na rat. Po povratku u Zagreb spasili su ga tadašnji ravnatelj Gavelle Ivica Kunej i Zlatko Vitez. Upregnuli su ga radom na predstavama, morao je kreirati uloge, ali tako je, govorio je, potisnuo crne misli.

Kroz njihovu je brigadu prošlo više od 12.066 vojnika, poginulo je 197 pripadnika brigade, a 850 je bilo teže ili lakše ranjeno. Žarko im je odao počast i na proslavi 20 godina osnutka. U Osijeku je među borcima stekao vječna prijateljstva. Da je u 106. osječkoj brigadi Potočnjak bio miljenik pokazalo se kad je 1994. došao u Nuštar s ekipom filma “Vukovar se vraća kući”. Nema tko se od njegovih suboraca nije obradovao, želio se pozdraviti, zagrliti s velikanom. Nuštar je tad bio na zadnjoj crti, a Žarko opet pokazao svoju veličinu. Nije tamo došao kao glumačka zvijezda. Sa svakim je suborcem popričao, popio koju, i na kraju projekcije pljeskao Fabijanu Šovagoviću, kao da je običan gledatelj.

Nikad prije, a ni poslije, nisam čula takav pljesak kakav je Fabijan Šovagović dobio u Nuštru. Nije se pljeskalo filmu, glumcima. Od trenutka kako je ustao iz gledališta, krenuo ka pozornici, pljeskalo se samo Šovi. On je pak stajao gore 10, 15 minuta i gledao kako ga pozdravlja Slavonija. I Žarko. On je iz prvog reda pljeskao velikanu. Legendi! Najboljem! Baš je Šovo, rekao je kasnije Žarko, htio da premijera bude što bliže tad okupiranom Vukovaru. Nuštar je bio udaljen svega 200 metara od neprijateljskih linija. S nekih dijelova se i vidio grad-heroj. Žarko je nakon premijere stajao i gledao u noć. U taj mrak.

Počivao u miru Božjem.

Održana druga radionica iz Ciklusa na temu mentalnog zdravlja

Vještine komunikacije

Sudjelovanjem na drugoj po redu radionici iz ciklusa radionica na temu mentalnog zdravlja, sudionici su kroz brojne aktivnosti imali prilike procijeniti razinu svojih komunikacijskih vještina, ali i kroz različite aktivnosti poboljšati vlastite komunikacijske vještine. Kroz fizičku aktivnost kojom smo otvorili radionicu, sudionicu su opažali kako je to snalaziti se bez upotrebe verbalne komunikacije te su sukladno tomu osvijestili koja je važnost verbalne komunikacije u svakodnevnom životu. Pomoću anketnog upitnika, sudionici su ostvarili uvid u vlastiti stil rješavanja konflikta te su saznali ključne karakteristike svakog stila. Isto tako, sudionici su otkrili tri temeljne vrste komunikacije te su nakon slušanja ključnih karakteristika, na određeni zadatak trebali odgovoriti u skladu s odabranim stilom komunikacije. Dakle, osvijestili su kako to izgleda kako komuniciramo pasivno, agresivno te asertivno. Kroz nekoliko primjera sudionici su uvježbali oblikovanje asertivnih poruka kojima će se u budućnosti služiti u svrhu ostvarenja bolje komunikacije. Konačno, sudionici su prepoznali važnost korištenja otvorenih pitanja nasuprot zatvorenih pitanja u komunikaciji te su usavršili svoje vještine parafraziranja i reflektiranja osjećaja u svrhu izgradnje boljih odnosa i bolje komunikacije kako u privatnom, tako i u poslovnom životu. S radionice su izašli s novim informacija, ali i praktičnim vještinama koje će ih osnažiti da u budućnosti konstruktivnije rješavaju potencijalne sukobe i nesuglasice te da u svojim odnosima teže što boljoj i efikasnijoj komunikaciji koja poštuje želje i potrebe obje strane u razgovoru.

 

Radionica na temu „Vještine komunikacije“

Ovim putem Udruga 106. brigade ZNG poziva sve članove Udruge, sve branitelje i članove njihovih obitelji, kao i sve druge sugrađane zainteresirane za temu na drugu po redu radionicu u ciklusu radionica mentalnog zdravlja. Radionica na temu „Vještine komunikacije“ održat će se u ponedjeljak, 18. listopada u 19 sati u prostorima Udruge (Kralja Petra Svačića 36, dvorana u prizemlju).

Kroz sudjelovanje u radionici, polaznici će osvijestiti važnost svakodnevne komunikacije, prepoznati vlastite obrasce ponašanja i komunikacije u konfliktnim situacijama te saznati više o njima. Nadalje, polaznici će kroz radionicu proći kroz različite vrste komunikacije, identificirati osnovne značajke pojedine vrste komunikacije te oprimjeriti svaku navedenu vrstu. U svrhu postizanja praktičnog napretka, polaznike ćemo upoznati s osnovnim značajkama i principima asertivnih poruka te uvježbati korištenje istih. Osim toga, kako bismo poboljšali komunikaciju u svakodnevnim odnosima, velik dio radionice posvetit će se aktivnom slušanju. Sudionici će imati priliku razviti i unaprijediti svoje vještine postavljanja otvorenih pitanja, parafraziranja i reflektiranja osjećaja.

Pozivamo sve zainteresirane sugrađane da nam se pridruže na radionici i ostvare nova iskustva te izbruse svoje komunikacijske vještine koje imaju izrazito važnu ulogu u ostvarivanju i održavanju privatnih, ali i poslovnih odnosa.

U svrhu pridržavanja epidemioloških mjera, svoj je dolazak potrebno najaviti na email: 106br.zng@gmail.com ili porukom na broj 099 535 7001.

Vidimo se!