Posjet UDVDR/Veterana Sisačko-moslavačke županije

UDVDR/Veterani Sisačko-moslavačke županije bili su 26. 11. u posjetu Osijeku gdje su posjetili Kraljicu mira, Crvenoga fiću i na kraju Spomen sobu Udruge 106. brigade.

Ispred udruge dočekali su ih Franjo Wertag i Zdenko Kraljik, predsjednik UDVDR OBŽ. Wertag ih je upoznao s ratnim putem 106. brigade te su potom obišli Spomen sobu, upisali se u knjigu utisaka i pogledali 20 minutni film 106. brigade. Film prikazuje ratni put brigade i događanja između 1991. i 1996. godine.


Među veteranima su bili brat i sin Mihajla Pelegrina, nestalog u šumi Rosinjača.

Najava događanja u Udruzi

Najavljujemo današnju radionicu iz ciklusa asocijativnih karti u projektu Kreativno spoznajem sebe te završno kolo u pikadu u prostorima USPDR Orao s početkom u 17 sati.

Sutra u sklopu Braniteljske lige održati će se11. kolo turnira u belotu u prostorima Veteranskog centra Mursa s početkom u 17 sati.

Turnir u šahu će se održati 3. 12. u Veteranskom centru Mursa.

1. sportske igre ZUP ZNG RH i HV

1. sportske igre ZUP ZNG RH I HV uspješno su održane prošli vikend u Dabru. Igre su održane u OPG-u Dabar.

Nakon završenih igara, predstavnici udruga su išli podno Dinare odati počast poginulim braniteljicama i braniteljima povodom 28. obljetnice VRO Zima iz 1994. godine. Ispred udruge 106. brigade bili su Đuro Balić, Zvonko Šutalo i Branko Vadlja.

U pauzi je održan i Upravni odbor, a zapisnik i potvrde o sudjelovanju će biti spremne sljedeći tjedan.

Usput je dovezen i podijeljen dio paketa za potrebite

Svima se zahvaljujem na sudjelovanju i MHB na sufinanciranju.

Obilježena 31. obljetnica okupacije Ernestinova i progonstva mještana dana 20. studenoga

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća u spomen na poginule hrvatske branitelje i civile u Ernestinovu je u nedjelju obilježena 31. obljetnica stradavanja toga mjesta u Domovinskom ratu i progonstva mještana.  

Uz obitelji poginulih i nestalih branitelja vijence su položila izaslanstva državnih, županijskih i općinskih vlasti te udruga iz Domovinskog rata.

Načelnica Općine Ernestinovo Marijana Junušić zahvalila je svim hrvatskim braniteljima, koji su svojom žrtvom obranili Hrvatsku, i zbog kojih se moramo truditi u zajedništvu i slozi obnavljati ovo mjesto, kako bi mladima osigurali bolju budućnost, ali ih i učili istinskim vrijednostima Domovinskog rata.

Osječko-baranjski župan Ivan Anušić podsjetio je kako je prije 31 godinu ovo bio najteži dan na ovom dijelu južne obrane Osijeka, jer je nakon okupacije Ernestinova, mjesto Laslovo ostalo u okruženju, a vodile se su se borbe za Antunovac i Ivanovac.

Istaknuo je kako je nakon okupacije Vukovara bilo jasno da dolazi trenutak kada će branitelji ovdje morati biti spremni na obranu te da je ključno bilo obraniti grad Osijek, u čemu su branitelji uspjeli, uz velike žrtve.

(Autor teksta: HINA)

Obilježena 31. godišnjica obrane i privremene okupacije Laslova u Domovinskom ratu dana 24. studenoga

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća u Laslovu je u četvrtak obilježena 31. godišnjica obrane i privremene okupacije toga mjesta, koje su u Domovinskom ratu zajedno branili Hrvati i Mađari.

Obrana Laslova od velikosrpske agresije trajala je 152 dana, sve do 24. studenoga 1991., kada su se preostali branitelji i civili probili iz okruženja u kojem su bili nakon okupacije Vukovara. U obrani Laslova poginulo je 48 branitelja i civila.

Osim članova obitelji poginulih branitelja, vijence su položili potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, izaslanstva županijskih i lokalnih vlasti, Hrvatske vojske i policije te udruga iz Domovinskog rata.

Ministar Medved rekao je da se još traga za 15 nestalih osoba iz Laslova te je zahvalio hrvatskim braniteljima iz Laslova na svemu što su učinili u obrani Domovine.

Saborski zastupnik mađarske nacionalne manjine Robert Jankovics rekao je kako se danas prisjećamo “enormne žrtve laslovačkih Mađara i Hrvata”, koji su tu živjeli u miru do 1991. godine. Ocijenio je kako nema boljeg mjesta od Laslova koje pokazuje značaj zajedništva Mađara i Hrvata.

Ratni zapovjednik obrane Laslova Ladislav Kočiš podsjetio je kako je obrana toga mjesta trajala 152 dana, od 26. lipnja 1991., uz teške borbe od samih početaka sve do 20. studenoga, kada je okupirano Ernestinovo, a Laslovo ostalo u okruženju.

Unatoč okruženju, obrana je trajala sve do 24. studenoga, kada su se preostali branitelji i civili odlučili na proboj prema Osijeku, što je bio jedini izlaz, a iz okruženja je izašlo 267 branitelja i civila, istaknuo je Kočiš.

(Autor teksta: HINA)